Koltuk seçerken aklımızda bir çok soru vardır bu sorulardan biri de şüphesiz koltukta kullanılan sünger kalitesi, cinsi ve içeriğidir.

Sünger, kumaş ve koltuğun kasası kadar önemlidir çünkü konfor ve dayanıklılık olgusunu oluşturan malzemedir. Tabi bu özellikler koltuk seçerken sünger hakkında sorular sormamıza ve araştırmamıza sebep olur.

O zaman bu sorulara cevap olabilecek sünger hakkında bilgileri paylaşmaya çalışalım.

Sünger çeşitleri neler ?

Koltuk süngeri; soft, sert ve HR şeklinde üç gruba ayrılır.

Sert Grup, DNS ile ifade edilir ve dns arttıkça yoğunluk artmaktadır. (19-22-26-32-45 şeklinde dns rakamları vardır) DNS süngerler daha çok günlük kullanılacak sürekli oturulacak yatak olabilen kanepelerde kullanılmaktadır ve 32DNS genellikle kullanılan değerdir. Doğal olarak sünger yoğunluğu arttıkça biraz olsun sertlikte artacaktır.

Soft Grup, Flex 30, kuş tüyü ve hyper soft şeklinde gruplara ayrılır ve oturunca gömülme hissiyatı oluşturan yumuşaklıkta bir zemin sunar.

HR Grup, daha çok yumuşatılmış sünger de diyebiliriz. Aslen süngere yumuşaklık veren içerik katılmasıyla oluşturulur ve hem dayanıklıdır hem de konforlu bir zemin sunar aynı zamanda lokal çökmelere karşı dayanıklı, doğal yapısını da koruyan özelliktedir. (30-35-40 HR şeklinde değerlere sahiptir) DNS de ki rakamların tersine bu sünger de değer arttıkça yumuşaklık ta artmaktadır.

HR süngerlerin en avatajlı tarafı ise yanmaya daha dayanıklı olmasıdır, şöyle ki sünger yanar elbet ancak alev devam etmez ise sünger kendi kendine alevi söndürme eğiliminde olacaktır.

Peki koltuk alırken süngeri bilmiyoruz ve kumaş içinde görmüyoruz ne yapmalıyız ?

Aslında süngeri görseniz bile süngerin kalitesini renginden ve duruşundan anlayamazsınız.

Burada yapmanız gereken satıcıya süngerin içeriğini sormanız olacaktır. Satıcı size direkt olarak sünger içeriği ve özelliklerini numarasıyla birlikte söylüyorsa o zaman güvenebilirsiniz. Unutmayın ki her alışveriş güvene dayalıdır…

Koltuğum hangi süngerden olmalı?

Eğer günlük oturacak ve konfordan ziyade fonksiyonel yataklı bir kanepe arıyorsanız 32 DNS ve üzwri yoğunluklu bir süngere sahip kanepe tercih ediniz.

Ancak yaşam odanızda kullancaksanız, sürekli oturup konforu arıyorsanız ve yatak olması önemli değil rahatlık önemli diyorsanız HR özellikli süngere sahip bir oturma grubu seçmelisiniz. 35 HR oldukça idealdir…

Açıkçası ben kuş tüyü tavsiye etmiyorum ancak bu sizin tercihiniz. Yumuşak bir zemin istiyorsanız tercih edebilirsiniz.


Bu güzel yazı için https://www.mobdizayn.com a teşekkür ederiz.

  • Oct 16, 2018
  • Comments: 0
Comments: 0

No comments

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*